Krutý verdikt! Vondroušová zná trest za odmítnutí dopingové kontroly
Šestadvacetiletá Vondroušová neodevzdala vzorek při mimosoutěžní kontrole 3. prosince. Hájila se tím, že komisařka německé antidopingové agentury se nechovala podle obvyklých postupů. Za Vondroušovou přišla mimo hodinový interval, který sportovci denně uvádějí v aplikaci ADAMS. Jejím prostřednictvím informují, kdy a kde budou k zastižení.
Vondroušová proto komisařku do svého bytu nevpustila. Při obhajobě se opírala o skutečnost, že se komisařka nelegitimovala a neukázala pověření. Ta ale ve své zprávě tvrdila, že všechny náležitosti splnila. Případem Vondroušové se zabýval nezávislý tribunál.
"Chápeme, že proces testování je nepříjemný, a uvědomujeme si, že představuje další zátěž pro hráče, jejichž práce je už tak spojena s vysokou mírou tlaku a veřejné kontroly. Je však nezbytný pro ochranu férové soutěže," řekla generální ředitelka ITIA Karen Moorhouseová.
"Bezpečnost a blaho hráčů a našich komisařů je pro nás velmi důležité. Naši komisaři jsou dobře vyškolení, profesionální a pohlaví pracovníků vždy odpovídá pohlaví testovaného hráče. Vždy u sebe nosí průkaz totožnosti, a pokud si hráči nejsou jistí, mohou jejich totožnost ověřit i jinými způsoby," řekla Moorhouseová.
Bývalá světová šestka Vondroušová se také hájila tím, že se potýkala s akutní stresovou reakcí, kvůli níž nejednala racionálně. Tribunál to ve svém rozhodnutí zohlednil, dospěl ale k rozhodnutí, že důkazy nepředstavují "žádné přesvědčivé ospravedlnění" odmítnutí dopingového testu.
Maximální trest pro Vondroušovou? Dvě verze příběhu, tribunál tomu neuvěřil, říká expert
"Nepředvídatelné testování je nezbytným nástrojem pro ochranu čistého sportu. Nezávislý tribunál tento princip nakonec podpořil. Tento případ je důležitou připomínkou toho, že hráči mohou být testováni kdykoli a kdekoli a že odmítnutí s sebou nese značná rizika," uvedla Moorhouseová.
Distanc má Vondroušové vypršet 21. června 2030. Do té doby nesmí hrát, trénovat ani se účastnit žádných akcí pořádaných nebo schválených organizacemi ITF, WTA, ATP, grandslamovými turnaji ani národními tenisovými svazy. Proti rozhodnutí se může vítězka ankety český Sportovec roku za rok 2023 odvolat k arbitrážnímu sportovnímu soudu CAS.
"Seznámíme se s odůvodněním a rozhodneme se, jaký zvolíme další postup. Nejdříve se musíme poradit s Markétou, o dalším krocích teď nechci spekulovat," řekl ČTK právní zástupce tenistky Jan Exner. V minulosti byli kvůli porušení dopingových pravidel potrestáni čeští tenisté Karel Nováček, Petr Korda, Bohdan Ulihrach, jemuž byl trest později zrušen, Ivo Minář a Barbora Strýcová. Naposledy měla před dvěma lety pozastavenou činnost Nikola Bartůňková.

Komentáře
Stačí si přečíst dopingová pravidla a divit se může jen totální ignorant.
https://www.itia.tennis/media/ypiiv4dg/tennis-anti-doping-programme-2026-clean.pdf
Trest se logicky rovná pozitivnímu testu u vědomě dopujícího sportovce. Nejde to jinak, protože dopující dezolát by lehce dokázal uniknout trestu. V r. 2022 Rus Ivanov odmítl test a také dostal 4 roky. Obecně odmítnutí testu se dějí výjimečně.
BTW Kontroly jsou možné kdykoli, i mimo okno. Tenisté mohou identitu komisaře ověřit i jinými způsoby. Vondroušová to dobře ví, stejně tak dobře zná dopingový formulář, který podepsala. Výmluvy Vondroušové jsou hra na oběť, kterou jí mohou žřát jen naivky.
Under anti-doping rules, the starting point for a sanction when a player refuses a test must be the same as if they had tested positive. This is to ensure that anyone who is doping cannot serve a shorter ban simply by refusing to be tested.
ITIA CEO, Karen Moorhouse continued: "Unpredictable testing is an essential tool to protect clean sport.
This case is an important reminder that players can be tested at any time, in any place, and that refusal comes with significant risk."
Vondroušová může vinit hlavně sebe za trucovité chování, které vedlo k incidentu. Usvědčila se sama díky VLASTNÍ fotce těsně poté, kdy si fanouškům stěžovala.
fotka je i v tomto článku - argumentuje, že je to mimo okno a vyžaduje respekt a dodržování pravidel. Ano, pravidla platí i pro ní.
Teprve později přišla s historkou o stresové situaci, do které nechutně zatáhla i případ Kvitové, a také obvinila komisařku ze lži. Jiné argumenty logicky neměla. Tonoucí se stébla chytá, a lidé jsou schopni udělat cokoli, aby se vyhnuli trestu. Její výpovědi v novinách měly dost slabých míst, čehož si všimli i čeští tenisté, kteří kauzu komentovali.
Je zajímavé, že mnoho lidí automaticky předpokládá, že Vondroušová určitě ve všem mluví pravdu. Celebrity přece vždy mluví pravdu.
Nečekám, že díky odvolání dosáhne snížení trestu. Mohla se ale k věci postavit čelem a ne vymýšlet vykonstruované lži. Ty výmluvy jsou průhledné jako sklo.
Sinner, Swiatek, Bartůňková
měli kontaminaci, kterou dokázali vysvětlit, a díky tomu dostali relativně mírné tresty (jsou různě stupně provinění, úmyslný doping jsou 4 roky). Navíc od r. 2027 jejich provinění budou beztrestná dle novely pravidel.
"Chudinka" Halep nejenže měla koňské dávky, ale i nesrovnalosti v bio-pasu
Sharapova roky brala Meldonium jako kvanta jiných sovětských sportovců (chudáčci totiž hodně trpěli na srdeční problémy). Pak to zakázali (proč asi), ale ona to brala dál, a pak se vymlouvala, že nečetla email. Její hloupost. Za blbost se platí.
To me jedine zajima... zdroj? To by totiz pomohlo,,,,, ale proc az proboha v roce 2027... si tu hlasil 2026, ja to hledal a nic a pak chodim nastvanej... :-D
Pochopitelne budu vzdy na strane sportovcu a lehkeho dopingu... to zase tu nikdo nemuze ocekavat, ze to zmenim... a nemyslim si, ze jsou chudacci...
P.S. jinak zbytecne to nacionalizovat.... blbci jsou vsude bez rozdilu narodnosti... :-)
A vykukove jakbysmet... i v tom Nemecku se najdou ze.... :-D A mame tam pekny tenisovy pripad...
Punto de break
Tenisový svět byl šokován zprávou o čtyřletém zákazu činnosti pro tenistku Markétu Vondroušovou.
https://www.puntodebreak.com/2026/06/22/itia-le-mete-cuatro-anos-sancion-vondrousova
stačí vyjet první výsledky hledání z Google, ze kterých je vidět, že o události lze reportovat nezaujatě
pikantní je, že WTA mlčí
The Guardian - Wimbledon 2023 champion Vondrousova given four-year ban for refusing anti-doping test
BBC - Ex-Wimbledon champion Vondrousova given four-year ban
Reuters - Vondrousova gets four-year ban for refusing anti-doping test
The Athletic - Markéta Vondroušová suspended for 4 years after refusing doping test
NBC News - Former Wimbledon champion Marketa Vondrousova suspended 4 years for refusing doping test
SkySports - Former Wimbledon champion Marketa Vondrousova banned for four years for refusing anti-doping test last year
Independent - Wimbledon champion Marketa Vondrousova handed four-year suspension for refusing drugs test
The Washingtojn Post - Former Wimbledon champion Vondrousova suspended for 4 years for refusing doping test
A to jsem s tipem na dva roky patřil k pesimistům.
#FreedomForDoping!
#FreedomForEverybody!
Ale hlavne Freedom For Grass! Chci novy sport tenis na trave, hlavne bez wad :-))) Nechci se uz na ty hruzy divat.... :-)))
Ale jinak hroznej den... vedro, pondeli, vsichni neco chteji a vlastne ani nevi co...
Dnes take kruta genocida argentinskych hracu v 1. kole kvaldy W. na kriketovem placku, ... nejvetsi tenisove travarske ostude ... ani jim dnes nefungoval lajnovy system atd....
Takze z 8 prosel jen Coria...
Takze Comesana venku, Kyrgios v singlu hrat nebude, Bublik ma deku, HuHu mimo, Berrettini v leceni... a kdo vi, jestli do MD vejde, Brown trenuje Altmaiera... stale jsme na zacatku... Machac out... Kuba na trave zatim jelito, proste nekoukatelne... Evans se ofiko louci s karierou v kvalde a zvladl 1. kolo, ma pred sebou jeste 2 kola... nebot WC pro nej kurde neni... hlavne ze ji ma Wawroch, ktery je na trave hrozny... nekoukatelny... eMpetcimu definitivne svihlo a zacal pinkat od zadni, ale nesvihlo jen jemu ve francii... muzsky turnaj si mohu uz pomalu odfajfkovat... bude tedy siroky prostor pro hledani nejakeho nahradnika... a praca tezka... travare postihla apokalypsa...
U holek je to hrozny furt, tam je to jedno... takze aspon ta Nikola, nejaka ta poradna koukatelna nadeje :-))
To je zase den
Maky... priste si vem aspon lepsiho pravnika...
Ale trebas ho Nick v deblu nejak nakopne... tedy jestli vubec nastoupi...
Pokud není AI stroj vidí, jak Maky reagovala..-naštvaně, že jí takhle večer někdo ruší.
- bojácně,neví, co si počít
-rozjařeně
- úplně normálně, jen jí hrdost takhle večer nedovolí se sebou zametat.
Z toho už se dá něco vyčíst..
Já jsem slyšel povídat tenisty z jejího okolí, že ručí, že vědomě Maky nic nebrala.
Já také vím, že dopují ambiciózní sportovci, kteří se tím snaží dohnat manko talentu..to ale k Maky nesedí.
podepisovala.
Tohle je opravdu ženská?
Nicméně - a sluníčkáři podělejte se - zase o důvod víc si myslet, že potetovaný lidi maj prostě častěji problém v hlavě. Resp. ne ti, co si jednou udělají 1, 2, 3 menší ornamenty, ale tim co si z toho udělají životní styl. Jak s tim bude vypadat v 50, v 60.
Co se stane, když se dáte tetovat? Bude to stát peníze, bolí, může se to zanínit, taky se 100% neví, co ten kterej inkoust udělá pod kůží po desítkách let. Pochybná estetika, spíše ohyzdnost. Pak kdyby to chtěla dát pryč, tak další peníze, bolestivost, ne 100% výsledek, jizvy?
Co se stane, když se nedáte tetovat?
*** NIC! ***
na obranu vondrousky musim rict, ze pote co jsem si poridil novou tv, najednou jsem rozeznal ty kresby, a nektere jsou opravdu pekne! zdalky ale celkovy dojem pusobi odpudive...
a Nosková, ta může, vypadá skromně a navíc si ji člověk může vodit za nos na řetízku...
Myslím, že problémy s vlastní hlavou tady neustále prezentuješ právě ty.
Ukázka z tehdejší diskuze
Víc asi vědět netřeba.
vyhrávala naše dívčí srdénka.
Jenže Ivo již vedoucím není,
vítězství padla v zapomnění.
a dostane 2 měsíce
Nesouhlasím s celým antidopingovým bojem jako se systémem. Podle mě se to celé přehání alespoň o řád. Ale co se s tím nadělá. Na závěr poznamenám jen to, jak někteří tu psali, že Markéta toho v hlavě moc nemá. To se opravdu projevilo. Docela ohavné je např. to, jak Maky zametla s důstojným starým pánem Jiřím Hřebcem, který má velký podíl na její kariéře!
Sharapka brala latku, ktora bola dovtedy povolena a nejak prehliadla, ze uz nie je, takze o nejakej cielenosti by som nepisala, a ty vies istotne, ze Iga ju brala nevedome? Kto sa prizna k takemu niecomu?
Dale se dobre sleduje pocasi... vliv na zivy povrch :-) A take kvalda na kriketu... jetsli tam nemame nejakeho sutera... suterku, ktera muze zamichat pavoukem...
Letos maji byt vedra... takze jsou uz vstupni predpovedi pro povrch behem W. je vetsi pravdepodobnost ze bude rychlejsi, s vyssim odskokem... (mozna podobnost k roku 2018) Takze si na ten los pockejme :-)
Pro me los je uz traidcnim svatkem... a uz se tesim... to je jediny major, kdy si to uz lete nenechavam ujit...
To je sen nebo realita?
Doufám, že nepřijde zpětně o trofeje...
Jdu si dát RedBull
Na jeho spolehlivost bych nevsadila ani rok staré ponožky.
WADA, nebo jak se ta org. jmenuje, chtěla tímto trestem vyslat jasný signál, že obstrukce sportovců při dopingových kontrolách nebude v žádném případě tolerovat.
Výše trestu je prozatím likvidační, ale já pevně doufám, že se to Maki podaří stáhnou na přijatelnější délku.
To její vysvětlení je čirý konstrukt, navíc až trochu trapný.
Ač také není mojí oblíbenou tenistkou, tak se také na její zápasy rád koukám pro ten její dost nevšední styl.
Každopádně jí budu držet palce, ať se jí povede ten trest trochu, nebo trochu více, zkorigovat.
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele