Kauza Vondroušové má podle americké legendy zásadní problém. Chápu ji, ale...
Případ Vondroušové dál rozděluje tenisovou veřejnost. Zatímco někteří považují čtyřletou suspendaci za nepřiměřeně přísnou, jiní upozorňují na nutnost dodržovat pravidla antidopingového programu bez výjimek. Právě mezi těmito dvěma pohledy se ve svém podcastu Served pohyboval i bývalý vítěz US Open Roddick.
Někdejší první hráč světa uvedl, že dokáže pochopit situaci, ve které se Češka ocitla. Řekl také, co by tenistce v danou chvíli poradil. "Kdyby mé dceři bylo 26 let a nevěděla by, kdo stojí za dveřmi, řekl bych jí, aby neotvírala," pronesl Američan, který tak reagoval na obhajobu wimbledonské šampionky. Podle mnohých se přesně takto měla Vondroušová v danou chvíli zachovat. Ona ale otevřela, komisařku si ještě vyfotila a dokonce jí podepsala protokol o tom, že vzorek neodevzdala.
Vondroušové uškodil i podpis, říká právník o dopingové kauze
Rodačka ze Sokolova v dubnu tohoto roku následně pustila do světa ještě druhou verzi, ve které se vymlouvala na úzkosti a duševní zdraví. Roddick vzápětí však upozornil na zásadní otázku, kterou podle něj celý případ vyvolává. "Chápu ji, ale problém je, že pokud se úzkost z toho, kdo stojí za dveřmi, stane přijatelnou omluvou, jak potom vůbec někoho testovat?" ptal se.
Podle legendárního Američana nejde o jednoduchý případ a chápe argumenty obou stran. Na jedné straně stojí bezpečnost a osobní obavy sportovce, na druhé pak potřeba zachovat funkční antidopingový systém. "Pokud by taková výjimka existovala, je to obrovská mezera v systému pro každého, kdo by skutečně užíval zakázané látky." pokračoval.
Roddick zároveň přiznal, že si zatím nechce vytvořit definitivní názor. Ocenil otevřenou komunikaci ze strany Mezinárodní agentury pro bezúhonnost tenisu (ITIA) a uvedl, že si chce před konečným hodnocením prostudovat všechny dostupné informace.
Porovnání se Sinnerem
Přesto jej překvapila přísnost navrhovaného trestu. V této souvislosti zmínil i loňský případ Jannika Sinnera, který po dohodě s antidopingovými orgány obdržel výrazně kratší suspendaci. "Po loňském případu Sinnera působí tři měsíce pro něj a čtyři roky za toto jako velmi přísný rozdíl," řekl.
Na závěr pak neskrýval rozpaky nad výší sankce, která by Vondroušovou vyřadila z profesionálního tenisu až do roku 2030. Stříbrná medailistka z Tokia by tak přišla i o olympijské hry v Los Angeles. "Hraničí to s koncem kariéry. Čtyři roky jsou prakticky nejvyšší trest, jaký můžete za první provinění dostat. Takový trest je v tenise opravdu výjimečný. Je to šílené. Nelíbí se mi to," uzavřel bývalý americký tenista.
Nové informace v dopingové kauze: Vondroušová moc dobře věděla, co se stane

Komentáře
Jinak by me zajimalo, jestli je taky trestano, kdyz v sobe ma tenista pri nahodne kontrole lahev vodky... ?
Maky toho moc neodehrála, tak s tím nejistým odchodem prostě jen dělá divadlo s pomocí náhodných okolností.
Tohle je dylina jak Lavi
Ja se bojim, ze tyhle veci kompletne vyvraceji strategii obrany co zvolili s jejim pravnikem, ted panicky strach pri te navsteve. A tim padem ani zadne odvolani nemuze na tom trestu nic zmenit. Jedina sance je zmenit kompletne tu obranu ... To je ovsem chyba toho pravnika a Markety ...
Musí být naštvaná, že i když je celý život čistá, stejně dostala 4 roky a třeba už ani nebude mít chuť se dál tahat po soudech, které budou až za delší dobu. Obhajoba se ani nemá pořádně čeho chytnout...
Misto toho nejspis vetsine lidi nic nerekla (viz rozhovor s Jebavym, kterej ji kritizoval ze jako "princezna" nechtela jit vecer v Australii probirat zapasy - a dnes uz tusime ze to nebylo z duvodu ze by byla princezna, ale protoze zacinala chapat, co se na ni vali) a nejspis svemu pravnikovi ani nerekla, ze si sla po te kontrole na prochazku se psem, takze se dohodli ze to budou hrat na panic attack a strach o zivot ... To ovsem uplne ztraci jakoukoliv verohodnost.
Když za Vondroušovou německá komisařka přišla, protože šlo o kontrolu mimo vymezený čas, Češka nemusela otevírat. Ale otevřela. Podle ITIA volala svému agentovi, kontrolu ale nepodstoupila.
Místo toho podepsala protokol, že dopingový test odmítá. Což byla chyba, kterou si měla uvědomit. Německá kontrolorka jí totiž měla sdělit, co za trest ji čeká. I na protokolu údajně bylo napsané, že za takový prohřešek bude nejspíš pykat.
Takže Vondroušová věděla, že si tím může ublížit, ale přesto odešla venčit psa. Pak na Instagram nahrála fotku komisařky a připsala naštvaný komentář.
Zdroj: https://www.idnes.cz/sport/tenis/kruty-trest-ale-nemela-se-ceska-zachovat-jinak.A260623_193423_tenis_kazdt
Ale neni vzdy pravda: ze co das na internet, uz tam navzdycky zustane.
zalezi kam to na internet das a za jak dlouho to smazes
"O tom, že je to obrovskej problém, věděla Markéta už tak hodinu až dvě po oné kontrole. Vystavila si fotku komisařky na Instagram a nejspíš dostala seřváno, co jako blázní. Proto příspěvek velmi rychle zmizel.
Jenže, v tu chvíli už si žil vlastním životem a byl pro ITIA i pro nezávislý tribunál přímý důkaz, že vše ostatní, čím se Vondroušová začala hájit, jsou lži. Když dostaneš akutní panickou ataku, nebo stresovou poruchu, nebo nevím, čím se to přesně hájila... prostě nefotíš si lidi na mobil a nepíšeš dlouhej příspěvek na sociální sítě. Navíc, když se někoho bojíš, rozhodně za ním nepůjdeš ven a nebudeš podepisovat papíry.
Proč to udělala? Kdo ví. Existují látky, které se mezi dvěma okny pro dopingové kontroly "vypaří" a nejdou zjistit. Nebo jestli se opila a prostě hodila na komisařku machra? I to je možné. Každopádně nezpanikařila, o čemž svědčí vysmívavý tón jejího příspěvku na Instagramu."
Jinak jsem psal, behem jednoho az dvou tydnu bude zverejneno cele zneni toho rozsudku vcetne argumentu a podrobnosti o telefonatu agentovi, SMS priteli, prochazce se psem ...
To muze platit treba tady na TP, pokud to admin TP nesmaze.
Na IG to "zustane" , pokud ma autor sledujici a nejaky sledujici si stihne udelat svou kopii fotky driv nez ji autor na IG smaze. Takze Maky asi " potopil " nejaky sledujicici mozna i fanda, ktery si udelal tu kopii fotky komisarky
Je preci v zivote tolik situaci, ve kterych vime jak, ale stejne to udelame jinak... a je uplne jedno, jaky to ma vyznam... (( nakonec sport ma dost prehnanou hodnotu, hlavne stvorenou nami... ale jinak je pro egzistenci spolecnosti de facto bezvyznamny...)) jiste byl dulezity pro ty duchovni ve francouzskych klasterech... kde pravdepodobne ten sport vznikl... psychologicky to bylo asi zasadni, aby jim z toho vseho "nesvihlo"... ;-)
...zalezi jak se na to divame a z jakeho uhlu, ((nakonec ty uhly jsou v soucasnem tenise take dulezite :-)) Pokud by mel tenis normalni hodnotu, tak ho spis kazdy zkousi... preci idea sportu je, ze se clovek nauci prekonavat sebe... a sve slabosti...
Pokud ho dnes chce nekdo delat, je to faustovske... musi se upsat na neco, co mozna ani moc nechce... ((decko nevi co chce)) ale je to nejaka nutnost, a take vidina vydelku... nebot trebas ani nevi, co ze sebou v zivote jineho delat... krom toho okoli vas hypuje... a kdyz jsou to rodice tak rodice... zname to..., jses obrovsky talent ;-)
Maky osobne neznam... z toho co si tak ctu, nebo vezmu z tech jejich zapasu... myslim si ze proste v sobe ma ten autodestruktivni spoustec... a ja jichapu... (nehledam pro ni omluvu) jen to proste chapu... (nebot jinak bych ji nerozumel vubec, a je to asi snad jediny vysvetleni, aspon pro me....uz z toho duvodu, ze tohle se mezi novou generaci projevuje mnohem silneji nez drive) v tom psychickem stavu je clovek schopny splachnout vsechno ceho dokazal... a jen okoli se modli, aby se uplne neznicil... a nesplachl vsechno.... neb se moc toho delat neda...
Obecne zastavam nazor, ze individualne muzeme nalozit se svym zivotem, tak jak to citime... aniz bychom ublizovali nekomu jinemu... jestli sportovec si chce znicit sve zdravi - nebot stejne nici v te dynamice ve kterem se nachazi....v tom vrcholovem sportu - tak jim proboha dejme moznost brat to, co si mysli, ze jim pomuze... a doporuci jim lekar... vzdyt preci je plno sportovcu, kteri maji vyjimky... je to cele smesne....cely system WADy je represivni... a nejde o Maky... antidopingovy system proste neni progresivni... a bohuzel ani tento pripad to nezmeni... a mnohe jine...
dokud sport nenajde zase svuj normalni vyznam v zivote... pak zmizi i ta "fasisticka" organizace, ktera chce lidem vnutit ideologii cisteho sportu, ktera je u me na urovni teorie o ciste rase...
Tenis je peknej.... ten pocit stat na kurtu sam v tom prostoru a vlastne se svobodne sportovne vyjadrit :-) Je to krasny pocit... to je na nem stejne nejlepsi... a nejaka WADA tohle nikdy neznici, ani ti prdli honici itulu... jak B3 a jim podobni... preji Maky zase najit svobodu, at na kurtu nebo na tom nejkrasnejsim kurtu jmenem zivot...
Je to zkrátka smutný příběh,
dopingový systém jak je nastaven tak je nastaven adekvátně (má svoje mouchy).
Toto píšu obecně,to že jde o Česku,kdyby se to stalo jakékoliv jiné tenistce tak to budu vnímat stejně.
A na závěr :
Každý kdo má aspoň trochu soc.cítění by měl uznat,že je to prostě kruté a nahlížet k tomu jako,že je blbá a hloupá mi přijde nepatřičné.
Myslím,že doping by měl být trestán ,ale každý někdy udělal ve stresu chybu a kdo ne tak si to nedokáže přiznat.
Doping se vnima plosne - ale... sportovec muze mit individualni vyjimku jak ma lekarske potvrzeni... takze v dusledku je nelogicky..... jestli muzes mit vyjimku a vnima se indiviudalni problem... tak se musi i vnimat stare zname... co jednomu pomaha, nemusi pomoct vubec druhemu... ba muze byt i naopak...
Chybi jakakoliv normalni benevolence v testech... - ma se zmenit... podle me tomu pomohl pripad Sinnera... ale ne kvuli principu, ale ze je to hvezda... jinak by se mozna ani nic nezmenilo... ale jeste jsem neprosel, tak nevim co vymysleli... neni platny, neni zatim o cem... kdo vi co bude za rok..
Chybi vlastni moznost se dat testovat i poradneji pokud odmitnes... za me nepripustne.... klide muze byt pak trestano s odstupem, pokud se prokaze, ze je to uz extremni fetak... na to ted funguje ten CAS... ano, ale vetsinou je to nejiste... a stejne nejaky trest ti zustane...
Pohybuje se to uz na urovni, jaky pravnik, takovy vysledek :-)
To nejsou za me mouchy, to je uplne mimo.. krom toho je doping prirozeny, at si kazdy rika co chce... jiste jsou extremy... ale kolik jich je...
V jiných sportech úmyslný doping prostě pomáhá k lepším výkonům a pak to srovnávat s sportovci,kteří nedopují je prostě neférové.
Ale jinak se tebou víceméně souhlasím.
Pamatuji si na kauzy s ruským dopingem,kde nešlo jen o sport a doping,ale i o úplatky,byly v tom i prostitutky atd...*dokonce i šéf sport.federace to kryl a to není správné.
Jinak s tebou Vlku souhlasím, jen už nechci,aby se korupce kryla.
Spravne to chapes... doping je pomoc :-)
Pokud se fakt tady nebavime o nejakych extremnich pripadech. Jeeenze... jak potom mame hodnotit ty individualni vyjimky... a nemyslim jen destiky astmatiku v bezkovani na lyzich :-)
,ve sportech,kde se počítá předvedený výkon jako úspěch nebo neúspěch jsou pak látky,které pomáhají k těmto výkonům a to je za mě špatně a nazýval bych to doping.
A není to jen o lyžování,ale i o dalších sportech.
Vice okrajovy sport, mene prestize... take mensi problemy s tzv. dopingem... plus cim vic je jeste technicky... takze badminton je uplne vpohode... :-))) cisty sport :-)))
Ale dokazu si predstavit, jak by byl na urovni financni a medialni popularity jak tenis... a prestize...najednou by se jiste objevilo plno pripadu... (krom toho ted ma jiny system kontroly nez tenis... cca. 7x mene kontrolovany ) proste to je skoro kazdemu jedno :-) Moc to nekoho netrapi...
Nejpravděpodobnější je,že byla vynervovaná ze všech událostí a tak už na večerní dopingovou kontrolu neměla prostě náladu.
průměrná tráva se pohybuje mezi 15- 25%...
Jsem to neslysel vic jak 30 lat... hele a nasel... tak dik za nostalgicke rano... :-)
https://www.youtube.com/watch?v=J7k8yALSPmM&list=RDJ7k8yALSPmM&start_radio=1
A to vše vedlo ke zkratu
Postoj ITIA je jasný ale jak říká Roddick,ke tomuto se přihlíží jako k tvrdému záměrnému dopingu ,místo toho jiní za účelný doping jsou méně potrestání,to je na celé kauzy to nejsmutnější.
Jinak CAS jí to asi o kousek sníží,jelikož většinou tresty snižují,to ale ukáže až čas. Co Markétě může pomoct je zastání ost. hráček.
No,uvidíme jak to celé dopadne.
Pokrytectví všech zastávačů je do nebe volající
(I lidé s IQ 140 mohou zpanikařit nebo zamrznout.)
Jestli si předtím dala brčko a měla strach, tak furt ten trest by byl menší, než za neodevzdaní.
Navic po kauzách Pšonky a Sinnera nepochybuji, že všichni nevědí jak se zachovat v případě nouze. A ano, tady chyběla soudnost a mozková kapacita a budu to psát tak dlouho, dokud nezměníme čecháčský přístup a budeme obhajovat neobhajitelné
My zase vidíme skoro každý den, kudy běží tvůj zajíc...
Ale kruci!
Být součást jejího týmu, tak po prvním telefonátu vzburcuji PR s tím, že to Markéta kolosálně -------------------- a okamžitě připravíme prohlášení ve stylu "včera jsem se zachovala jako kráva kvůli blablabla, HROZNĚ SE OMLOUVÁM, sypu si na hlavu kýbl popele, od této chvíle spolupracuji, jdu OKAMŽITĚ (ne až za tři dny) na testy, je mi to strašně líto, přijímám zodpovědnost, vím, že přijde trest."
Ale ta chytračka jede i měsíce poté styl "tvl, tak mě ta komisařka neměla prudit, woe, ne. Jsem jí sice podepsala nějakej papír a vyfotila s tím, že mě ta kráva otravuje, ale woe, jsem se bála, že mě podřeže jako žondra Kvitovou, ne asi. Jo a mimochodem, už mě neotravujte, woe, protože jsem z toho celá špatná a v extrémním stresu si potřebuji dát na Insta další vysmátou fotku v bikinách na jachtě, kua ne asi."
Nevím, kdo jí dělá PR, ale musí být zatraceně dobře placený, aby tohle mentálně vydržel. Nebo spíš žádného takového nemá.
Přivítal bych, kdyby tenhle skvělý koment diskusi ukončil!
máš štěstí, že za tebou nikdy dopingová kontrola nepřijde
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.
Registrace nového uživatele